Z Mojžíšova pramene na Milíře a zpět

Tohle je moje oblíbená kondiční trasa. Když je pěkné počasí, dá se v pohodě zvládnout pod dvě hodiny, když napadne sníh…no vždyť víte.

Co musíte o výletu vědět dřív, než vyrazíte:

  • Trasa vhodná pro vozík, první a poslední kilometr dost drncá...
  • Cestu doporučuju od jara do podzimu. Když v zimě napadne víc jak 15 cm sněhu, je to masakr.
  • Co vzít s sebou:
  • pití
  • hotovost, pokud si plánujete dát něco na zub v restauraci Mojžíšův pramen

 

  • Délka: cca 2 hodiny

 

Auto nechávám buď na na křižovatce (50.7311783N, 15.0971914E) nebo u restaurace Mojžíšův pramen. (https://www.facebook.com/mojzisak/)

Těsně před restaurací začíná vpravo pěšinka, značená jako naučná stezka. Pokud jedete kočárem a ne vozíkem, doporučuji se vrátit po asfaltu asi 100m zpět a použít sjízdnější cestu.

Pokračujeme dolů až k potoku. Pozor, při vyšší hladině vody je dobré mít ve vozíku podložku pod nohy pro případ, že se vám vozík namočí.

IMG_5154

Brod na začátku cesty.

 

Křižovatku projdeme rovně na neznačenou stezku a teď nás čeká nejhorších 150 m cesty. Prudký kopec a kameny. Ale vy jste ještě plni sil, tak to dáte! Dala jsem to i já s UrbanGlidem, poprvé a naposled… s vozíkem to jde mnohem lépe.

IMG_5156

Krpál za brodem. Dá se objet :-)

 

A teď už jsme nahoře a je to pohoda. Na první křižovatce se dáme doleva a napojíme zpět na naučnou trasu.

Ten výše uvedený kopec se dá obejít, když to celé dáte po té naučné stezce. Jenže tím spadnete o hodně metrů níž, a pak je zase musíte nastoupat. Já si raději 5 minut máknu, abych se tomu vyhnula :-)

Naučnou stezkou jdeme až do chvíle, kdy narazíme na asfaltku Dlouhý Most – Vratislavice. Tam odbočíme mírně doleva po široké pískové  „autostrádě“ (silnici necháte po pravé ruce) a té se držíme, protože nás dovede až nahoru na Milíře. Z téhle široké cesty vedou různé odbočky doleva, kterými se můžete rychleji vrátit zpět k autu, kdyby bylo třeba. Ale nám už rarach spí, tak jdeme dál do kopce.

Čeká nás pár stoupáků a rovinek. Ale nic, co bychom nepřekonali, když už jsme se dostali až sem. 

IMG_5166

Konečně na kopci!

 

Za chvíli už jsou vidět první domky Milířů, projdeme mezi nimi a dáme se na silnici doleva.

Pokud jste ještě nebyli na Císařově kameni, uhněte doprava, dojdete do vesnice a držte se pravé ruky. Rozhlednu nemůžete přehlédnout. Je z ní jak na dlani vidět Ještědský hřeben, Liberec i Jablonec.

 

Tady by se nabízelo vrátit se do lesa po žluté značce. Ale nedejte se zlákat! Hned za horizontem je prakticky nesjízdný kopec, plný vymletin a kamenů. Sjela jsem ho, abych vám řekla, že to nejde. Dítě je hrozně natřesené, vzbudí se a to nikdo nechce. Kočárem se tam nedostanete určitě. 

Lepší je pokračovat po silnici asi další kilometr a půl, připojí se k nám zleva ta žlutá značka a po ní dojdeme zpět k restauraci, kde parkujeme. 

 

V restauraci dobře vaří, otevřeno mají od čtvrtka do neděle a nově postavili tuto sezonu skvělé dětské hřiště. V tuhle chvíli už se mi většinou kluk budí, sednu si na terasu s kafem a můžu koukat, jak řádí na hřišti (oploceném! – konečně někdo u dětského hřiště přemýšlel :-D)

 

Odkaz na mapu:

https://mapy.cz/s/cetojemame

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení